توضیحات

توجه : به همراه فایل word این محصول فایل پاورپوینت (PowerPoint) و اسلاید های آن به صورت هدیه ارائه خواهد شد

 دولت الکترونیک، چالش ها و راهکارهای آن دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دولت الکترونیک، چالش ها و راهکارهای آن  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

چکیده

یكی از مفاهیمی كه در دهه اخیر به گونه ای بسیار گسترده در جوامع پیشرفته مورد بررسی قرار گرفته و حتی در بعضی مواقع با موفقیت به اجرا درآمده، مفهوم دولت الكترونیك است. هدف اصلی از پیدایش دولت الكترونیك، بسترسازى مناسب جهت دسترسی هر چه بهتر و بیشتر شهروندان به اطلاعات و خدمات دولتى، اصلاح كیفیت خدمات و ارائه فرصت هاى بیشتر براى مشاركت در فرایندها و نمادهاى مردم سالار است. از این‌رو تلاش برای نظارت بر وضعیت خدمات در دولت الكترونیك، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. پیاده‏سازی دولت الکترونیکی همانند هر پدیده نوظهور دیگر با چالش‏ها و مسائلی مواجه است. یکی از مهم‏ترین این چالش‏ها، پذیرش دولت الکترونیکی و خدمات آن توسط شهروندان می‏باشد. به همین جهت در این تحقیق، برخی از عوامل مؤثر بر پذیرش دولت الکترونیکی معرفی خواهند شد. 

واژگان کلیدی: دولت الکترونیکی، چالش های دولت الکترونیک، پذیرش شهروندان، راهکارها،موانع

 

- مقدمه

در دهه‌های اخیر تحول عمیقی در سازماندهی نیروی كار، مبنای اقتصادی، قواعد سیاسی و حتی ماهیت خاص جوامع كشورهای صنعتی پدید آمده است. اطلاعات در این جوامع به عنصر حیاتی تبدیل شده است. این اتكاء روز افزون بر فعالیت‌هایی كه مستقیماً با تولید، توزیع و كاربرد اطلاعات مرتبط است سبب گردیده است كه بسیاری از كشورهای صنعتی جهان را جامعه اطلاعاتی بخوانند. گذر از جوامع سنتی وصنعتی قدیم به جوامع اطلاعاتی مستلزم تغییرات بنیادی چشمگیری در ساختار جوامع است. در جامعه اطلاعاتی شهرها با توجه عمق وظایف و پیچیدگی‌های روابط اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی عصر تعاملی حاضر در جامعه اطلاعاتی از اهمیتی دوچندان برخوردارند(استیونسن،1389).

در شهرهای سنتی بخش عمده‌ای از وقت شهروندان صرف انجام فعالیت‌های تكراری و غیر مفید می‌شود. انتظار در صف‌ها، پیمودن مسافت‌های طولانی برای خرید كالا و دریافت خدمات، معطل شدن در ترافیك‌های سنگین تنهابخشی از اتلاف وقت در شهرهای سنتی است. در یك شهر الكترونیك تمام فعالیتهای فوق الذكر از طریق یك وب سایت انجام می گیرد. از طریق این وب سایت می‌توان به تمام نقاط شهر دسترسی داشت و در كمتر از چند دقیقه به هر گونه اطلاعاتی دسترسی پیدا كرد و به آسانترین روش ممكن كارهای روزمره اداری و بانكی و سایركارها را انجام داد(جعفروند،1389). 

امروز با پیشرفت هایى كه در فناورى اطلاعات و ارتباطات حاصل شده و نیز اثرگذارى این فناورى بر جوانب مختلف زندگى و ظهور عصر دیجیتال كه به موج چهارم مشهور شده است، تغییر در زمینه هاى مختلف زندگى امرى اجتناب ناپذیر شده و در صورت ناسازگارى سازمانها با این تغییرات ناكارآمدى سازمان‌ها بیش از پیش مشهود خواهد بود كه بازاریابى و تجارت و دولت الكترونیكى نمونه هایى از این تأثیرگذارى است. یكى از آرمان هاى در حال تحقق عصر ارتباطات و اطلاعات، دولت الكترونیكى است. 

واژه دولت الكترونیكى هرچندتازه وارد، اما سریعاً در حال پیشرفت است. واژه دولت الكترونیكى كه بیش از چهار سال از عمر آن نمى گذرد مفهوم خاصى به خود گرفته است، هرچند عده اى دولت الكترونیكى را یك نوع تجارت الكترونیكى در محدوده شهر و یا كشور مى دانند و بعضى‌ها نیز دولت الكترونیكى را انقلابى همپایه انقلاب صنعتى مى دانند اما به هر حال ایده خدمات شبانه روزى در تمامى اوقات - حتى روزهاى تعطیل - با ظهور دولت الكترونیكى عملى شده است(جلالی،1390). 

یكــــی از مفاهیمی كه در دهه های اخیر به گونه ای بسیار گسترده در جوامع پیشرفته مورد بررسی قرار گرفته و حتی در بعضی مواقع با موفقیت به اجرا درآمده، مفهوم دولت الكترونیك است. دولت الكترونیك، یك دولت دیجیتال بدون دیوار و ساختمان و دارای سازمانی مجازی است كه خدمات دولتی خود را به صورت بهنگام (ON LINE) ارائه می‌كند و موجب مشاركت آنان در فعالیتهای مختلف اجتماعی سیاسی می‌شود. 

روند ایجاد دولت الكترونیك بدین صورت بوده است كه در طول نیمه دوم دهه 1990، بخش خصوصی آمریكا مسئول خلق خدمات الكترونیكی شد. وجود فناوری وب ، به برانگیختن برخی اقدامات تجاری در شركتها منجر گشت و لذا نتایج خوب و قابل سنجشی از این اقدامات حاصل شد.

 مهمتر از آن، این بود كه كاركنان هرچه بیشتر اثربخش شدند به طوری كه در بازده كاری آنها افزایش قابل ملاحظه ای پدید آمد.(لی،2007). 

زمانی كه فناوری وب در اكثر بخشهای خصوصی به كار گرفته شد، دولت از این بابت عقب مانده بود. لذا توجه دولت به این مسئله معطوف گشت كه ارائه خدمات به شهروندان به صورت الكترونیك بسیار ساده تر خواهدبود. 

درنتیجه وینتون سرف كه به عنوان یكی از پدربزرگهای اینترنت مشهور است این پیشنهاد را به رهبران دولتی داد كه «لطفاً از فناوری اطلاعات استفاده كنید. اجازه دهید كه خدماتتان، بیشتر دردسترس باشد. همچنین، هرگز از فناوری وب نهراسید، اما همواره برای آن برنامه ریزی كنید». لذا شهر گولدن به این نیاز استراتژیك پی برد و در ژوئیه 2001، برنامه ریزی استراتژیك برای دولت الكترونیك را تدوین كردند.

 به هــــرحال، بهــــره گیری از امكانات دولت الكترونیك می‌تواند موجب ارائه بهتر خدمات دولتی به شهروندان شود و امكان استفاده و دسترسی برابر كلیه شهروندان، تعامل اثربخش تر با طرفهای درگیر و غنی سازی شهروندان را فراهم آورد و درمجموع، به ایجاد مدیریت دولتی اثربخش تر منجر شود(لاگر2007). 

ازجمله نتایج موردانتظار از چنین فرایندی، كاهش فساد اداری و شفافیت بیشتر امور، بالارفتن میزان مسئولیت، دائمی شدن بهبود روندها و فرایندها، راحتی بیشتر، رشد منابع و كاهش هزینه خدمات است. با ظهور فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطی، مراكز خدمات رسانی به مشتریان نزدیكتر می‌شوند و افراد می‌توانند حتی ازطریق رایانه های شخصی، خدمات خود را دریافت كنند. همچنین دولت الكترونیك موجب صرفه جویی در وقت و هزینه، دولت، شهروندان و كسب و كار می‌گردد. جهانی شدن نیز دولتها را وادار می‌سازد تا به منظور فروش كالا و خدمات خویش و همچنین صدور فرهنگ و شناساندن خویش به سایر فرهنگها و تمدنها، اقدام به تاسیس دولت الكترونیك كنند(هشو وهمکاران2008)..

پذیرش دولت الکترونیکی همانند هر پدیده نوظهور دیگر با چالش‏ها و مسائلی مواجه است. دولت الکترونیکی زمانی تحقق خواهد یافت که مخاطبان آن از آن استقبال نموده و سعی در به‏کارگیری آن داشته باشند. با این وجود دولت الکترونیکی به دلیل شرایط و ارتباط خاصی که با جامعه دارد، نیازمند طی مسیری طولانی برای پذیرفته شدن در سطح جامعه است.

 امروزه سازمان‏ها با تغییرات عمده، بسیار سریع و همه جانبه‏ای مواجه‏اند. سرعت تغییرات و تحولات در جنبه‏های مختلف به‏گونه‏ای است که سازمان‏ها برای تضمین بقای خود مجبورند در عرصه‏های مختلف مأموریتی خویش، به سرعت از زمینه‏های بروز تغییرات، آگاه شده و متناسب با آن‏ها تعدیلات لازم را در خود ایجاد کنند. یکی از مهم‏ترین تغییرات به‏وجود آمده در سازمان‏ها و جوامع امروزی، ظهور فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

 

منابع ومآخذ

استیونسن، 1389، «رسانه‌های جدید و جامعه اطلاعاتی»، ترجمه دكتر پیروز ایزدی، فصلنامه رسانه، سال شانزدهم، شماره 2، تابستان 1389.

بازگشا، غلامرضا، 1384، «محدودیت‌های بی شمار تجارت الكترونیك در ایران»، ماهنامه مدیریت دانش سازمانی، سال دوم، شماره پانزدهم. 

-جعفر وند،صابر،بررسی مبادلات الکترونیک،پایان نامه کارشناسی ارشد،دانشگاه شهید بهشتی،1389،صفحه105

-جلالی فراهانی؛ علیرضا. خدمات دولتی و ارتباطات الكترونیكی. ماهنامه آموزشی، پژوهشی اطلاع رسانی، سال دوم، شماره 18، آذرماه 1390. 

-صنایعی، علی و محمد علی رضوانی، تجارت الكترونیكی و دولت الكترونیكی؛ درسهایی از تجربه الکترونیکی  چند كشور درحال توسعه برای ایران، پژوهشنامه بازرگانی، سال 1391. 

عاملی، سعید رضا، 1384، «دو فضایی شدن شهر:‌شهر مجازی ضرورت بنیادی برای كلان شهرهای ایران»، فصلنامه انجمن فرهنگ ارتباطات (بهار و تابستان)

 

منابع لاتین

1. Burton-Jones, A., Hubona, S., (2006), "the mediation of external variables in the technology acceptance model", Information & Management, (43), pp. 706–717.

2. Centeno, C., (2004), "Adoption of Internet services in the Acceding and Candidate countries lessons from the internet banking case", Telematics and Informatics, (21), pp. 293-315.

3. Davis, F. D., (1989), "perceived usefulness, perceived ease of use and user acceptance of information technology", MIS Quarterly, (133), pp. 319-340.

4. Elahi, S., Abdi, B, Shayan, A. (2006), "E-banking and managerial challenges: change management", First Annual summit e-banking, Tehran, Iran.

5. Fu, F., Chou, H., Yu, S., (2007), "Activate interaction relationships between students acceptance behavior and e-learning", Springer-Verlag Berlin, Heidelberg, pp. 670-677.

6. Gollmann, D., (1999). "Computer Security"; Chichester, UK: John Wiley & Sons.

7. Hasan, B. Ahmed, M., (2007), "Effects of interface style on user perceptions and behavioral intention to use computer systems", Computers in Human Behavior, (23), pp. 3025–3037.

8. Hinnant, C., (2002), "Managerial Perceptions of E-Government Adoption by State Agencies", Ph.D. Thesis, Dept. of Public Administration and Policy, Athens, the University of Georgia.

9. Hsu, C., Lin, J., (2008), "Acceptance of blog usage: The roles of technology acceptance, social influence and knowledge sharing motivation", Information and Management, (45), pp. 65-74.

10. Jaeger, P. T., (2003), "the endless wire: E-government as global phenomenon", Government Information Quarterly, (20), pp. 323-331.

11. Lee, J., Rao, H., (2007), " Perceived risks, counter-beliefs, and intentions to use anti-/counter-terrorism websites: An exploratory study of government-citizens online interactions in a turbulent environment", Decision Support Systems, (43), 1431-1449.

برای دریافت اینجا کلیک کنید

سوالات و نظرات شما

برچسب ها

سایت پروژه word, دانلود پروژه word, سایت پروژه, پروژه دات کام,

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 cpro.ir