بررسي دامنه ي پوششي رشته هاي مختلف …

 
ارسال شده در تاریخ 2/1/2017 توسط admin در زمینه
 

nx

گرچه ممکن است ایندکس مدیکوس نسبت به سایر پایگاه ها، بیشتر مورد بررسی قرار گرفته باشد اما کتابشناسی کشاورزی” موضوع مورد بررسی در اغلب تحقیقات مربوط به دامنه پوششی بوده است. بورن (a,b 1969) در دو تحقیق مرتبط، دامنه پوششی این پایگاه اطلاعاتی را با پانزده مرکز خدماتی دیگر مقایسه کرد و با استفاده از اطلاعات نقد و بررسی کتابشناسی ها، دامنه پوششی آن را براساس موضوعاتی خاص برآورد نمود.

مونتگومری ” (1973) دامنه پوششی متون مربوط به سم شناسی در چکیده نامه های شیمی، چکیده نامه های زیست شناسی،نحوه ی  ایندکس مدیکوس پژوهش ، اکسترپتا مدیکا، فعالیت های شیمیایی-زیست شناسی” و نمایه نامه استنادی علوم را مورد بررسی قرار داد. از آنجا که مونتگومری از میان 221 عضو انجمن سم شناسان، مجموعه ای مرکب از 1873 منبع مرجع (1969- 1960) مربوط به متون سم شناسی تهیه کرده بود و آن را به عنوان مبنای مقایسه برای پایگاه های اطلاعاتی مختلف قرار داده بود، تحقیق او با سایر تحقیقات تفاوت دارد.

اکونور و میداس” (1968) دامنه پوششی موضوع ستاره شناسی را در چکیده نامه های فیزیک، گیل چریست (1966) دامنه پوششی متون مربوط به مستندسازی (به ویژه مدارکی مربوط به ارزیابی سیستم های اطلاع رسانی) را در شش پایگاه اطلاعاتی و فریدمن ” و پاپووا”(1966) دامنه پوششی پریماتولوژی را در Referativnyi Zhurnal مورد بررسی قرار داده اند.

بریتین و روبرتس” ( 1980) بر همپوشانی در حوزه موضوعی جرم شناسی تاکید داشته اند و رابینسون” و هو” (1981) دامنه پوششی پایگاه های اطلاعاتی در حوزه موضوعی انرژی را مقایسه کرده اند. ادواردز (1976)، در تحقیقات خود درباره نمایه های علوم کتابداری و اطلاع رسانی، همپوشانی را به عنوان یک جنبه از بررسی موردتوجه قرار داد. لابوریه و دیگران (1985) همپوشانی چهار خدمت ردیف دوم در علوم کتاب دارری و اطلاع رسانی را، براساس عناوین مجلات، مورد بررسی قرار دادند و مجلات زیر پوشش این خدمات را با شش پایگاه دیگر در حوزه علوم و علوم اجتماعی مقایسه کردند. سایر محققین بر دامنه پوششی انواع خاصی از انتشارات (مثلاً هانسون” و جینز (1961) دامنه پوششی مقالات کنفرانس هارا در چندین پایگاه مورد بررسی قرار دادهاند و آپنهایم(1974) دامنه پوششی چکیده نامه های شیمی را ارزیابی کرده است)، یا دامنه پوششی موضوعاتی بسیار خاص (مثلاً اسمالی دامنه پوششی دو پایگاه اطلاعاتی درخصوص شرطی سازی ابزاری را بررسی کرده است) تکیه داشته اند.

مطالعات مربوط به دامنه پوششی یا همپوشانی ضرورتاً تمریناتی صرفاً فکری نیستند. بعضی از این تحقیقات با اهدافی معین و درباره چگونگی گسترش دامنه پوششی برخی از پایگاه های اطلاعاتی انجام شده اند. تهیه فهرستی از مجلات هسته ” در بعضی از حوزه  های موضوعی طوری که چندین پایگاه اطلاعاتی آنها را برای نمایه سازی مناسب تشخیص داده باشند، از دیگر اهداف این بررسی ها است. اسکاراک 10(1986) که توانست در یک تحقیق درباره همپوشانی بین پنج پایگاه اطلاعاتی در حوزه موضوعی روانشناسی و علوم بهداشتی به یک فهرست هسته چهل و پنج تایی از مجلات مربوط به حوزه روانشناسی دست یابد، نمونه ای از این نوع تحقیق را ارائه داده است

آخرین مطالب وبلاگ

نظرات مشتریان

سلام و خسنه نباشید اول بگم که سایت خوب و جامع و با امکانات خیلی خوبی دارید.. مهمتر اینکه کاربر رو بعد از خریدش رها نمیکنید و واقعا پاسخگو هستید. موفق باشید ممنون. امیر

Copyright © 2014 cpro.ir